Zamieściliśmy tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów oraz osoby szukające ubezpieczeń w Niemczech

Nie, firma „euro-contact” nie jest firma ubezpieczeniowa. Firma „euro-contact” jest pośrednikiem ubezpieczeniowym i finansowym w Niemczech. Firma współpracuje ze wszystkimi liczącymi się w Niemczech instytucjami finansowymi, bankami, firmami ubezpieczeniowymi i pośredniczy w zawieraniu umów czy składaniu wniosków pomiędzy tymi firmami a klientem.

Prywatne ubezpieczenie OC (Private Haftpflichtversicherung) nie jest ustawowo obowiązkowe. Obowiązkowa jest natomiast odpowiedzialność cywilna za wyrządzone szkody osobom trzecim. Dzięki ubezpieczeniu OC możemy uniknąć wysokich kosztów szkód, które nieumyślnie wyrządzimy innym osobom.

Niekiedy są to bardzo wysokie kwoty, jeśli na przykład nieumyślnie spowodujemy komuś uszczerbek na zdrowiu lub co gorsza przez nasza nieuwagę pozbawimy go zdolności do pracy. W świetle prawa jesteśmy zobligowanie w takiej sytuacji do odszkodowania, czym może być miesięczna renta pozwalająca danej osobie dalsze utrzymanie. Łatwo sobie wyobrazić, ze kwota takiego odszkodowania przez lata to kilkaset tysięcy lub nawet kilka milionów euro.

Ubezpieczenie to obejmuje tez szkody wyrządzone np. podczas jazdy rowerem (uszkodzenie innych pojazdów) czy szkody wyrządzone przez nasze dzieci.

Mimo tego, ze to ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, warto się zastanowić o takiej polisie. Tym bardziej, ze koszty ubezpieczenia nie są duże. Dal singli jest to ok 45,00 euro rocznie, dla całej rodziny (bez względu na ilość dzieci) to ok. 70,00 euro rocznie.

Tak jak wiele innych ubezpieczeń nie można też zawrzeć prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego wstecz.

Inna sprawa jest wsteczne datowanie ubezpieczenia z powodu braku jego posiadania. Przykładowo rozwiązujemy umowę o prace i otwieramy własną działalność gospodarcza. Często zdarza się tak, ze od rozwiązania umowy o prace do sfinalizowania wszelkich formalności z otwarciem naszej firmy mija trochę czasu, powiedzmy 2 miesiące. W takim przypadku prywatna firma ubezpieczeniowa będzie datowała rozpoczęcie u niej ubezpieczenia z data zakończenia ubezpieczenia ustawowego, czyli te przykładowe miesiące wstecz.

Brak jakiegokolwiek poprzedniego ubezpieczenia często może doprowadzić do nadpłaty zaległych składek wstecz za okres bez ubezpieczenia. Jednak pomimo nadpłaty zaległych składek wstecz ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje tego okresu. Są to tzw. składki karne.

Jeśli posiadasz ważne ubezpieczenie zdrowotne, przed którym istniała luka w ubezpieczeniu, nie musisz obawiać się o nadpłacanie zaległych składek z przeszłości. Ważny jest stan aktualny i ważne ubezpieczenie teraz. W razie jakiejkolwiek kontroli oraz przy ewentualnej zmianie ubezpieczenia mało istotne jest co było przed zawarciem aktualnego. Nadpłacanie brakujących składek przed aktualnym ubezpieczeniem nie jest wymagane.

Rozliczenie kosztów za usługi medyczne odbywa się na dwa sposoby:

Bezpośrednie – usługi medyczne rozliczane są bezpośrednio między firma ubezpieczeniową i instytucją udzielającą usług. Odbywa się to najczęściej przy dużych kwotach, głownie między szpitalami a ubezpieczalnia.

Pośrednie – przy relatywnie niskich kosztach, po wizycie u lekarza lub specjalisty, recepty, ambulatoryjne zabiegi. Ubezpieczony dostaje w takim przypadku rachunek za usługi medyczne, który przesyła do firmy ubezpieczeniowej i sam opłaca ten rachunek. Firma ubezpieczeniowa zwraca koszty rachunku bezpośrednio na konto bankowe ubezpieczonego. Po wizycie u lekarza lub w szpitalu otrzymałem rachunek za leczenie. Co teraz?

W przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może się zdarzyć, że otrzymamy rachunek za usługi medyczne.

W tym przypadku należy odesłać oryginały rachunków i ewentualnych wykupionych recept bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej. Do przesyłki trzeba załączyć na osobnej kartce imię i nazwisko ubezpieczonego oraz jego numer ubezpieczenie (Versicherungsnummer). Tak aby firma mogła przyporządkować te rachunki do odpowiedniego klienta. Ważne jest przy tym aby były to rzeczywiście oryginały rachunków (Często jest to zaznaczone na nich) a nie kopie. Tylko na podstawie oryginałów otrzymamy zwrot kosztów leczenia.

U siebie w domu zatrzymujemy kopie rachunków i recept.

W międzyczasie może się zdarzyć, ze firma ubezpieczeniowa przyśle nam jeszcze dodatkowe formularze do wypełnienia lub dodatkowe pytania. Należy niezwłocznie reagować na tego typu dokumenty.

Po procedurze obrachunkowej otrzymamy rozliczenie za nasze rachunki i po odjęciu ewentualnego udziału własnego, zwrot kosztów leczenia na nasze konto. Nie wolno teraz oczywiście zapomnieć o zapłaceniu rachunków na konto lekarza lub kliniki.

W przypadku dużych kwot za leczenie, np. dłuższy pobyt w szpitalu i operacje, rozliczenie odbywa się bezpośrednio między klinka i firma ubezpieczeniową.

Szkody ubezpieczeniowe należy zgłaszać bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej. Prawie wszystkie firmy posiadają całodobowe numery telefonów pod którymi należy zgłaszać szkody. Można też w wielu przypadkach skorzystać z formularzy online (Schadenmeldung) znajdujących się na stronach internetowych tych firm.

Firma „euro-contact” nie jest likwidatorem szkód. Możemy jedynie pomoc naszym klientom w godzinach pracy naszego biura (pn-pt. od 9.00 do 18.00) w zgłoszeniu szkody do danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

W niektórych ubezpieczeniach mamy do czynienia z udziałem własnym (Selbstbeteiligung). Udział własny obniża składkę ubezpieczenia. Istnieją dwa rodzaje udziału własnego:

Roczny – głownie przy ubezpieczeniach zdrowotnych. Udział własny jest to kwota, którą ubezpieczony pokrywa w ciągu roku kalendarzowego z własnej kieszeni.

Przykłady:
Suma za usługi medyczne w roku kalendarzowym: 50 EUR
Wysokość wkładu własnego 150 EUR.
Ubezpieczony płaci za usługi medyczne z własnej kieszeni, ponieważ kwota udziału własnego nie została wyczerpana
Suma za usługi medyczne w roku kalendarzowym: 400 EUR
Wysokość wkładu własnego 150 EUR.
Ubezpieczony płaci za usługi medyczne z własnej kieszeni 150 EUR, resztę (250 EUR) pokrywa firma ubezpieczeniowa
Suma za usługi medyczne w roku kalendarzowym: 0 EUR
Wysokość wkładu własnego 150 EUR.
Ubezpieczony płaci tylko miesięczną składkę.

Kwotowy lub procentowy – przy ubezpieczeniach OC, samochodu, mieszkania lub innych.

Przykłady:
Udział własny w ubezpieczeniu auta (Kasko) wynosi 300 EUR.
Naprawa auta lub wartość auta (przy kradzieży) wynosi 2.000 EUR. Suma wypłacona jako odszkodowanie to 1.700 EUR.
Jeśli udział własny został określony na poziomie 10 %, a naprawa powstałej szkody wynosi 1 000 EUR, to Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie o wartości 900 EUR zgodnie ze wzorem:

1 000 – (1 000 * 10 %) = 900 [EUR]

Różnicę (100 EUR) między wysokością naprawy szkody, czyli 1 000 EUR, a odszkodowaniem (900 EUR), przy udziale własnym na poziomie 10 % musi pokryć Klient.

Wniosek na ubezpieczenie online jest wyrazem gotowości zawarcia ubezpieczenia. Sam wniosek nie jest wiążący. Wiążąca jest dopiero polisa przesłana przez firmę ubezpieczeniowa do klienta, ale dopiero po ustawowym okresie odwołania (Widerrufsrecht). Oznacza to, że klient ma czas na zapoznanie się z polisa i warunkami umowy. Jeśli się z tymi warunkami nie zgadza, może odstąpić od umowy bez podawania szczególnych przyczyn. W zależności od rodzaju ubezpieczenia okres odwołania wynosi min. 14 dni do jednego miesiąca.

W związku z tym wypełnienie samego wniosku online nie jest wiążące.

Oferujemy ubezpieczenia firm

ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech allianz
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech alte leipziger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech arag
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech canada
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech europa
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech generali
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech gothaer
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech hanse merkur
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech nurnmberger
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech wwk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech devk
ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech interrisk